OMOLOGATO BRITISH RACING GREEN 2019

1 689,00 zł
Brutto

Niewiele kolorów w świecie sportów motorowych jest tak charakterystycznych jak brytyjski wyścigowy zielony - British Racing Green.

Ilość
Można złożyć zamówienie, ale nie jest "dostępny od ręki". Pytania o dostępność i czas realizacji: info@omologato.pl lub +4873092575

Niewiele kolorów w świecie sportów motorowych jest tak charakterystycznych jak brytyjski wyścigowy zielony - British Racing Green.

W czasach Pucharu Gordona Benneta, hr. Eliot Zborowski, zasugerował, aby każdemu krajowemu uczestnikowi przydzielono inny kolor. Każdy element samochodu musiał być produkowany w kraju producenta pojazdu, także kierowca musiał być  tej samej narodowości. Wyścigi odbywały się w kraju zwycięzcy z poprzedniego roku. Kiedy Brytania po raz pierwszy startowała w 1902 r., musiała wybrać inny kolor niż kolory flagi narodowej: czerwony, biały i niebieski, ponieważ zostały one już wykorzystane w wyścigu w 1900 r.  przez Amerykę, Niemcy i Francję.

Kiedy Selwyn Edge wygrał w 1902 r. wyścig Gordon Bennett Cup dla Anglii w swoim Napierze, zdecydowano, że wyścig w 1903 odbędzie się w Irlandii, wówczas części Zjednoczonego Królestwa. W tych czasach, wyścigi samochodowe były nielegalne w Wielkiej Brytanii. Jako wyraz szacunku dla irlandzkich gospodarzy, angielskie samochody Napier zostały pomalowane na kolor zielonej koniczyny.

W nawiązaniu do tych irlandzkich, czy też związanych z marką Napier, korzeni, wiele z wcześniejszych zielonych kolorów używanych w brytyjskich samochodach wyścigowych miało różne odcienie: oliwkowy, przypominający mech lub szmaragdową zieleń. Później, ciemniejsze odcienie stały się bardziej powszechne, chociaż w latach 50. nastąpił powrót do jaśniejszych zieleni ( np. HMW i inne zespoły). Początkowo wykorzystanie kolorów dotyczyło tylko Grandes Épreuves, ale później zostało skklasyfikowane w Code Sportif International (CSI) FIA do użytku we wszystkich międzynarodowych wyścigach samochodowych.

Tarcza tego zegarka prezentuje szczegółowo elementy desek rozdzielczych (wskaźników) używanych w niektórych samochodach, które ścigały się w latach 50. i 60 'i pokazuje informacje, takie jak przebyta odległość dzięki dokładnej funkcji chronografu.

Pomarańczowy kolor wskazówek nawiązuje do historycznego koloru ramki przedniej atrapy chłodnicy BRM Racing. Jaguar do dziś używa takiego połączenia kolorów, np. w nowym modelu Project 7 F-Type.

Obejrzyj film o historii British Racing Green, opowiedzianej przez Richard'a Hammond'a.

Koperta

Średnica: 42.0 mm

Materiał: chromowana stal nierdzewna

Tarcza: połyskująca w słońcu, w kolorze British Racing Green, z fluoroescencyjnymi wskazówkami i cyframi

Mechanizm: japoński mechanizm kwarcowy

Wodoodporność: 10 ATM

Szkło: płaskie szkło szafirowe

Pasek: Cafe Racer

Szerokość: 22 mm

Materiał: włoska skóra licowa

BRG18