OMOLOGATO SURTEES

1 969,00 zł
Brutto 2-3 dni robocze

John Surtees - jedyny w historii zdobywca tytułu Mistrza Świata zarówno w wyścigach samochodowych, jak i motocyklowych.

Ilość
dostępny "od ręki"

John Surtees CBE (11 lutego 1934 - 10 marca 2017) był angielską legendą Grand Prix. Czterokrotny Motocyklowy Mistrz Świata (500 cm³) - zdobywca tego tytułu w 1956, 1958, 1959 i 1960 roku - mistrz świata Formuły 1 w 1964 roku, pozostaje jedyną osobą, która wygrała Mistrzostwa Świata na dwóch i czterech kołach.

Surtees wygrał mistrzostwa świata motocykli o pojemności 500 cm3 w 1956, 1958, 1959 i 1960 roku z zespołem fabrycznym MV Agusta, dla którego zdobył 22 zwycięstwa na najwyższym poziomie, zanim przeniósł się do samochodów.  Zadebiutował w Lotusie, zdobył tytuł Formuły 1 dla Ferrari w 1964 r., kiedy to wygrał na torze Nürburgring oraz Monza.

To osiągnięcie jest jeszcze bardziej imponujące, biorąc pod uwagę poziom rywalizacji - stawił czoła zawodnikom takim jak: Graham Hill i Jim Clark, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce. W ciągu 12 lat ścigania się w F1, wygrał 6 wyścigów na 111 startów. Zajął także trzecie miejsce w Ferrari w Le Mans w 1964 roku.

Opuścił Scuderię, w związku z konfliktem  z ówczesnym menedżerem, w 1966 roku, decyzją Enzo Ferrari, który ogromnie podziwiał brytyjskiego kierowcę. Do tego stopnia, że zaprosił go dwukrotnie do ponownego dołączenia do zespołu - coś niesłychanego w tamtym czasie - Enzo uważał odejście Surtees'a za błąd dla obu stron, który kosztował ich kolejne mistrzostwa.

W 1966 r. wygrał także mistrzostwo CanAm w zespole Team Surtees Lola, ponownie wyróżniając się wśród niesamowitych rywali, takich jak Bruce McLaren, Dan Gurney i Phil Hill.

Podczas swojej kariery na motocyklach, wygrał czterokrotnie Isle of Man Senior TT, stając się pierwszym człowiekiem, który wygrał go trzy razy z rzędu w latach 1958-1960. W latach 70. prowadził własny zespół, Surtees Racing Organization, ale chociaż był mianowany MBE, OBE i CBE, wielu rozczarowało się, że nigdy nie został uznany za "rycerza".

Surtees był dżentelmenem na-, i poza- torem, pochodził z innej epoki sportów motorowych, kiedy dobre relacje towarzyskie z konkurentami były normą, czymś, co uwielbiał, zwłaszcza ze swoim niesamowitym poczuciem humoru, urzekającym uśmiechem i mnóstwem zabawnych historii.

To był wielki zaszczyt, że John chciał pracować z nami nad tym projektem,   który niestety  został zawieszony z powodu złego stanu zdrowia, w grudniu 2016 roku.

Po jego odejściu skontaktowała się z nami Jego rodzina, w celu dokończenia projektu, i cieszymy się, że mają wpływ na jego wygląd, a w rzeczywistości zaprojektowali większość zegarka. Jego córka, Leonora Martell Surtees, powiedziała, że to jest zegarek "który tata by nosił..."

Zegarek Surtees jest ściśle limitowaną edycją, z zyskami przeznaczonymi na Fundację HSF, którą John założył dla swojego syna Henry'ego po jego tragicznym wypadku w Brands Hatch w 2009 roku.

Wykonano tylko 100 ponumerowanych sztuk.

Koperta

Średnica: 42.5 mm

Materiał: chromowana stal nierdzewna

Tarcza: szara, połyskująca w słońcu, z niebieskimi wykończeniami Surtees

Mechanizm: japoński, kwarcowy

Wykończenie: matowe / błyszczące

Wodoodporność: 5 ATM

Szkło: płaskie szkło szafirowe

Pasek: Mesh Racer Strap

Szerokość: 22 mm

Materiał: włoska skóra

Kolor: czarny